Сьогодні, 5 листопада, народні депутати прийняли Закон (проект № 5463) «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні». За таке рішення проголосувало 238 депутатів.
Новації прийнятого Закону роз’яснили в Мінцифри.
Зміна місця реєстрації – одна з найпопулярніших і найскладніших в отриманні держпослуг. Кожен третій українець живе не за місцем реєстрації, а більше мільйона людей живуть без реєстрації взагалі. Щоб повідомити державі, де ви живете зараз, необхідно відстояти кілька черг і зібрати чимало паперових документів.
Зовсім скоро українці зможуть оцінити всі переваги зміни місця реєстрації онлайн та забути про черги, довідки та спілкування з чиновниками. Чоловікам також не доведеться ходити у військкомати для цього.
«Цей законопроєкт змінює філософію реєстрації місця проживання. Вона буде декларативною – людина просто у застосунку або на порталі Дія зможе вказати адресу, за якою фактично проживає, і отримати підтвердження від власника житла. Жодних папірців чи походів у ЦНАП. Для того, щоб держава розуміла, де людина зареєстрована, існують електронні реєстри, а не ксерокопії. У 21 столітті люди можуть вільно переміщатися країною і не повинні залежати від штампів у паспорті», – зазначив Михайло Федоров, Віце-прем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації.
Такий складний процес пов’язаний із відсутністю взаємодії між реєстрами громад. Тому отримання фінального результату значно розтягувалося в часі. Завдяки прийнятому Закону територіальні громади будуть вести реєстри виключно в електронному форматі. А спеціально розроблений модуль на базі ДМС створить єдину інформаційну систему, де можна буде швидко перевірити необхідні дані.
Замість штампа в паспорті чи довідки до ID-картки – вільні кишені та відсутність страху загубити важливий документ. Замість трьох установ, 30 днів очікування та купи довідок, які і так є у держави, – одна заява, яку розглянуть та оброблять за 24 години. Замість того, щоб йти у ЦНАП із документами або власником житла для реєстрації місця проживання – лише підтвердити згоду онлайн. Місце реєстрації не даватиме людині право власності на житло, а лише повідомлятиме державу, де ви проживаєте.
Також реєстрація тепер не впливатиме на отримання послуг – оформлювати пенсію, документи чи отримувати медичну допомогу можна буде, не прив’язуючись до місця реєстрації.
Зараз зміна місця реєстрації онлайн працює в 7 містах в експериментальному форматі. Прийняття Закону масштабує послугу на всю Україну. Скористатися послугою буде дуже легко. На порталі Дія виберіть пункт «Реєстрація місця проживання» й заповніть заяву. Власник житла, де ви мешкаєте, зможе підтвердити запит та дозволити зареєструватися в житлі, яке внесено до реєстру нерухомого майна. Дані про нове місце проживання автоматично з’являться в реєстрі, а зняття з попереднього місця також відбудеться автоматично.
Згідно з текстом законопроекту, підготовленим до другого читання, Закон набирає чинності з 1 грудня 2021 року, крім окремих норм, які набирають чинності з 1 березня 2022 року та з 1 червня 2022 року.
Опубліковано за матеріалами ЛІГА:ЗАКОН