З 20 березня діють оновлені Правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці

Нацбанк оновив Правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, врахувавши зміни до Закону “Про банки і банківську діяльність”, які народні депутати ухвалили в листопаді 2023 року.

Відповідна постанова Правління НБУ від 18 березня 2024 року № 33 “Про затвердження Змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці” набрала чинності з 20 березня 2024 року.

Регулятор звернув увагу, що порядок розкриття банківської таємниці про рахунки клієнтів не зазнав змін. Банки й надалі гарантують таємницю банківського рахунку, операцій за рахунком і відомостей про клієнта. Відомості про операції, банківські рахунки чи платіжні картки, як і раніше, можуть бути надані банком виключно:

  • самим клієнтам (їхнім представникам);

  • за рішенням суду;

  • правоохоронним чи державним органам, які мають відповідні повноваження, проте виключно у випадках, у порядку та обсязі, встановлених Законом “Про банки і банківську діяльність”.

Відповідно до норм попередньої редакції Закону “Про банки і банківську діяльність” правоохоронці могли запитати в банків номери банківських рахунків, залишки коштів на них і проведених операцій. Зараз цей перелік доповнено можливістю отримати інформацію про номер платіжної картки клієнта банку. Відповідна інформація може надаватися виключно на запит органів прокуратури України, Служби безпеки, Державного бюро розслідувань, Нацполіції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки, Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Регулятор роз’яснив, що інформація про номер платіжної картки допоможе правоохоронцям розслідувати справи про платіжне шахрайство, зокрема виманювання коштів методами соціальної інженерії, фішингу тощо. Адже платіжні операції можуть здійснюватися фактично і без використання номера рахунку, лише за номером платіжної картки.

За повідомленням Національного банку

Поділитися