Нацбанк підвищує нормативи формування банками обов’язкових резервів

Нацбанк підвищує на 5 в.п. нормативи обов’язкового резервування за коштами на вимогу та коштами на поточних рахунках для посилення монетарної трансмісії. Про це повідомила прес-служба НБУ.

Це передбачено рішенням Правління НБУ від 16 грудня 2022 року № 587-рш “Про внесення змін до рішення Правління НБУ від 23 листопада 2017 року № 752-рш“, що набирає чинності з 10 січня 2023 року.

Так, з 0% до 5% збільшиться норматив формування банками обов’язкових резервів у національній валюті, а саме:

  •  за коштами на вимогу та коштами на поточних рахунках юридичних і фізичних осіб;

  • за коштами вкладів і коштами на поточних рахунках інших банків-нерезидентів, а також кредитами, отриманими від міжнародних (крім фінансових) та інших організацій-нерезидентів.

З 10% до 15% підвищиться норматив формування банками обов’язкових резервів у іноземній валюті, а саме:

  • за коштами на вимогу та коштами на поточних рахунках юридичних і фізичних осіб;

  • за коштами вкладів і коштами на поточних рахунках інших банків-нерезидентів, а також кредитами, отриманими від міжнародних (крім фінансових) та інших організацій-нерезидентів.

Натомість за строковими коштами на рахунках юридичних та фізичних осіб норматив обов’язкового резервування не зміниться та в національній валюті залишиться на рівні 0%, а в іноземній – на рівні 10%.

Зазначається, що враховуючи чинний порядок резервування, банки почнуть формувати обов’язкові резерви в новому обсязі з 11 січня 2023 року.

“Підвищення нормативів обов’язкового резервування дасть змогу знизити вільну ліквідність у банківській системі. Очікується, що загальний обсяг обов’язкових резервів, який формуватимуть банки, збільшиться орієнтовно на 68 млрд грн”, – йдеться в повідомленні.

За оцінками НБУ, це сприятиме:

  • посиленню конкуренції банків за вкладників та подальшому підвищенню ставок за гривневими депозитами;

  • збільшенню банками обсягів строкових гривневих залучень;

  • зменшенню ризиків для курсової стабільності;

  • дедоларизації депозитів та посиленню спроможності НБУ утримувати контроль за динамікою інфляції.

Поділитися