Адвокати АО «АДВОС» припинили суддівське свавілля

Слідчим відділом відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви клієнта АО “АДВОС”, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.177 КК України.

20 серпня 2021 року, після звернення з клопотанням про отримання інформації про результати розслідування кримінального провадження, клієнту стало відомо про те, що старшим слідчим СВ відділу поліції №1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області вказане кримінальне провадження закрито ще 17 грудня 2020 року на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України. При цьому, відомості про прийняте процесуальне рішення та копію відповідної постанови про закриття провадження, усупереч вимогам ч. 6 ст. 284 КПК України, старший слідчий заявнику вирішив не направляти.

Не погодившись із вказаним вище процесуальним рішенням старшого слідчого, з метою скасування постанови про закриття кримінального провадження, 26 серпня 2021 року адвокати  АО «АДВОС» в інтересах клієнта звернулись до Київського районного суду м. Полтави з відповідною скаргою у порядку п.3 ч.1 ст.303 КПК України.

Саме з цієї дати по відношенню до клієнта розпочалось суддівське свавілля «імені слідчого судді Київського районного суду    м. Полтави Куліша Ю.В.».

Так, ухвалою від 26 серпня 2021 року відкрито провадження за скаргою на постанову старшого слідчого про закриття кримінального провадження та призначено до розгляду на 28 серпня 2021 року з повідомленням сторін.

Проте, у порушення вимог ст.ст.135, 136 КПК України, слідчим суддею не вчинено жодних дій щодо повідомлення скаржника про дату та час судового засідання, унаслідок чого останнього не тільки позбавлено можливості прийняти участь у судовому засіданні, а й фактично обмежено у доступі до правосуддя. При цьому, інформацію про судове засідання, яке призначене на 28 серпня 2021 року, розміщено на загальнодоступних ресурсах Судова влада та Єдиний державний реєстр судових рішень лише 30 серпня 2021 року.

Ухвалою від 28 серпня 2021 року слідчий суддя Київського районного суду м. Полтави Куліш Ю.В. скаргу на постанову старшого слідчого про закриття кримінального провадження залишив без розгляду.

 Абсурдність та певний цинізм вказаного рішення полягає не тільки в його явній незаконності, оскільки навіть студентам юридичних факультетів відомо про те, що положеннями ч.2 ст.307 КПК України не передбачено повноважень слідчого судді постановляти ухвали про залишення скарги без розгляду, а й у тому, що згідно мотивувальної частини ухвали, підставою для її прийняття стало те, що «в судове засідання представник скаржника не з`явився, не повідомивши суду причин своєї неявки. Заяв про розгляд скарги без його участі або про відкладення розгляду скарги до суду не надходили».

Яким чином скаржник може з’явитись у процес, про дату та час якого його не повідомили, надати пояснення або заявити будь-яке клопотання за умови обмеження у доступі до правосуддя, слідчий суддя Куліш Ю.В. у своїй постанові не зазначив.

Не можна залишити поза увагою і ту квапливість, з якою приймалась указана вище ухвала. Частиною другою статті 306 КПК України для розгляду скарг на постанову про закриття кримінального провадження передбачений п’ятиденний строк, а відтак, за відсутності інформації щодо повідомлення скаржника, слідчий суддя, у відповідності до ч.1 ст.235 КПК України, був зобов’язаний відкласти розгляд справи та вжити вичерпних заходів для повідомлення скаржника про дату та час наступного судового засідання.

Однак, слідчий суддя Київського районного суду м.Полтави Куліш Ю.В. чомусь вирішив, що забезпечення реалізації права особи на участь у розгляді скарги та дотримання загальних засад кримінального провадження не поширюються на скаржника.

За таких обставин, 31 серпня 2021 року адвокати АО «АДВОС» у порядку п.3 ч.1 ст.303 КПК України повторно звернулись до Київського районного суду м. Полтави зі скаргою на постанову старшого слідчого про закриття кримінального провадження, яка знову ж таки була розподілена на слідчого суддю Куліш Ю.В.

Розглянувши матеріали скарги від 31 серпня 2021 року, слідчий суддя підстав для її повернення не встановив, а навпаки, керуючись ст.ст.303, 304 КПК України дійшов висновку про необхідність відкриття провадження у даній справі та призначення скарги до розгляду у судовому засіданні з повідомленням сторін.

У судовому засіданні, яке відбулось 06 вересня 2021 року адвокати АО «АДВОС» детально та аргументовано виклали обставини порушення старшим слідчим вимог КПК України під час прийняття процесуального рішення про закриття кримінального провадження та правомірно сподівались на законний та справедливий розгляд поданої скарги.

Однак, слідчий суддя Куліш Ю.В. вчергове продемонстрував, що вимоги ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які конкретизовані в п.п.1,2,14 частини першої ст.7 КПК України, застосовуються ним вибірково та на власний розсуд.

Так, незважаючи на створену «ілюзію правосуддя», ухвалою від 06 вересня 2021 року у задоволенні скарги було відмовлено з єдиної підстави – пропущення скаржником 10-ти денного строку для звернення до суду. Тобто, прийняте по суті скарги судове рішення умотивовано виключно процедурним питанням, яке у відповідності до ст.304 КПК України мало бути вирішено слідчим суддею ще на стадії відкриття провадження.

Обґрунтовано уважаючи такі процесуальні рішення слідчого судді Київського районного суду м. Полтави Куліш Ю.В. незаконними, необґрунтованими та передчасними, з метою їх скасування, адвокатами
АО «АДВОС» в інтересах свого клієнта направлені апеляційні скарги до Полтавського апеляційного суду, який ухвалами від 13 жовтня 2021 року оскаржувані ухвали скасував, а матеріали провадження направив до суду першої інстанції на новий розгляд.

Таким чином, радимо колегам, які приймають участь у судових процесах Київського районного суду м.Полтави під головуванням судді Куліш Ю.В., звертати увагу на «особливості тлумачення норм КПК України» вказаним слугою Феміди.

Поділитися